Bize Ulaşın

Artık İzmir'in Taşı Toprağı Altın

Forent Gayrimenkul - 06 Mart 2018 - 15:57

Türkiye'nin batıya açılan yüzü İzmir'de emlak fiyatları hızla artmaya devam ediyor. Hatta istatistikler gösteriyor ki İzmir'deki fiyat artış hızı, kenti bugün Avrupa'da en hızlı artış yaşayan 3 kent arasına soktu. Özellikle Güzelbahçe'den başlamak üzere yarımadada bulunan arazilerin fiyatlarında müthiş bir yükselme görülürken, bu yükselişin öncelikli sebebi olarak İstanbul'dan İzmir'e göçler ve arazi yatırımları gösteriliyor.

İzmir'in son yıllarda marka değerinin hızla artması ve İstanbul'un alternatifi olma noktasında Ankara'dan daha avantajlı olması kente büyük ivme kazandırdı. En başta lojistik imkanının gelişmiş olması ve onlarca ülkeden yatırımcının pay sahibi olduğu şirketler ve yatırımcılar, kente küresel bir değer katmış durumda. İzmir'in çok sayıda devlet ve vakıf üniversitesiyle teknolojik niteliklere sahip üretim tesislerini barındırıyor olmasından tutun da, neredeyse tüm sosyoekonomik ve sosyokültürel yaşantılara ev sahipliği yapabilecek hoşgörüye ve teknik altyapıya sahip olması da büyük avantaj ama işin bir de inşaat projesi boyutu var.

Dev firmalar İzmir'de yarış halinde İzmir'i cazip kılan nitelikleri sadece doğal güzellikleri ve insan ilişkilerine indirgemekse elbette düşünülemez. İnşaat şirketlerinin artık bir evin ötesinde 'yaşam merkezi' konseptli projeleri de İzmir'e yaşanan bu 'lüks göç' hikayesinin en önemli unsurlarından biri olarak ortaya çıkıyor. Folkart, Türkerler, DAP Yapı, Avcılar İnşaat, Megapol, Rönesans, Soyak, Mistral GYO gibi şirketlerin kentteki dev hamleleri gerek müstakil evlerden, rezidanslara kadar dev bir seçim skalasıyla yönünü İzmir'e çevirenlere yaldızlı birer davetiye uzatıyor. Ayrıca bu şirketlere yakında Loft ve Sur Yapı gibi İstanbullu inşaat devleriyle birlikte Torun, Kiğılı, Elmas gibi ailelerin de ekleneceğini şimdiden söylemek gerekiyor.

Bireysel yatırımlar da dikkat çekiyor

Dev firmaların inşaat hamlelerinin yanında İzmir'de öne çıkan başlıklardan biri de arazi yarışı oldu. Özellikle Güzelbahçe, Seferihisar-Urla hattında metrekare fiyatları kimi noktalarda yalnızca birkaç yıl öncesine oranla on kata kadar artarken, uzmanlarsa bu artışın arazilerin çevresinde ortaya çıkacak yatırımların ardından daha da artacağını belirtiyor.

Otoyol bugünkü fiyatları katlayacak

İzmir'de her ne kadar kentin yerleşik sakinleri emlak fiyatlarının bugün artmış olduğundan şikayet ediyor olsa da, mevcut rakamlara yakın zamanda yapılacak ilaveler bugünün fiyatlarının çok daha üstünde olacak. İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin tamamlanmasıyla birlikte başta otoyol bağlantılı semt ve ilçeler olmak üzere kentin farklı noktalarında gayrimenkul fiyatları artışını sürdürecek. Otoyol projesine ek olarak yıllardır İzmir'e yapılması planlanan ve Bostanlı üzerinde yoğunlaşan marina projesi ile şehrin iki yakasını birbirine bağlayacak olan İzmir Körfez Geçiş projesi de artışı tetikleyecek oldukça önemli faktörler. 

Beyaz yakalılar neden tercih ediyor?

Bu sorunun en basit cevabı şu: İzmir'de iş stresi, kaliteli bir yaşam için yapılması gereken harcama ve trafik buhranı İstanbul'a göre çok daha az. Bunun yanına bir de kent merkezinin Çeşme, Urla, Mordoğan, Foça, Kuşadası, Didim, Dikili, Ayvalık ve hatta Bodrum, Marmaris gibi tatil beldelerine çok daha yakın olması büyük cazibe katıyor.

Bu ilçeler zirve yaptı

İzmir'de yaşanan emlak fiyat artışındaki çarpıcı rakamlardaysa Çeşme başı çekiyor. 4 yılda yüzde 80'in üzerinde fiyat artışı yaşanan ilçede ortalama konut fiyatı 1 milyon 309 bin liraya yükseldi. Çeşme'yi ortalama fiyatını yüzde yüz artış yaşayarak 832 bin 503 TL'ye yükselten Güzelbahçe İzledi. Güzelbahçe'nin ardındansa yüzde 119 artış yaşayarak ortalama konut bedeli 805 bin liraya yükselen Urla geliyor.

Kira şampiyonu Narlıdere

İzmir'e olan ilginin kentte emlak fiyatlarını arttırmasına ilaveten kira fiyatlarında da kaçınılmaz bir artış yaşanıyor. Kentte kira fiyatlarının en yüksek seyrettiği ilçe 2 bin 500 lira ortalamasıyla Narlıdere olurken, yaklaşık 2 bin liralık ortalamalarla Güzelbahçe ve Urla da listenin hızlıları olarak göze çarpıyor. Bununla birlikte kentin diğer noktalarında da çarpıcı artışlar yaşanıyor. Ocak ayı verilerine göre Tire'de yüzde 156'lık bir kira artış oranı yaşanıyor. Artış hızında Tire'yi Aliağa ve Ödemiş takip ediyor. Artışların Aliağa'da sanayi ve liman hamleleri, Tire ve Ödemiş'teyse tarıma yapılan yatırımlar neticesindeki rağbetten kaynaklandığı belirtiliyor.

Bu yazıyı paylaş: